KDYŽ ZUBNÍ PASTA ŠKODÍ
KDYŽ ZUBNÍ PASTA ŠKODÍ
2. Fluor a fluoridy: Existují studie, které prokázaly, že fluorid ve skutečnosti vůbec nesnižuje riziko vzniku zubního kazu a je škodlivý pro lidský organismus ve více ohledech. Fluorid totiž může způsobit nevolnosti, zvracení či průjem. Příliš velké dávky by mohly u malých dětí vést k závažným zdravotním problémům . Toxická dávka zubní pasty obsahující fluorid může dokonce vést ik úmrtí. Smrtelnou dávkou pro malé asi dvouleté dítě je asi 42% obsahu tuby fluoridové pasty, pro čtyřleté dítě je to asi 56% a pro šestileté asi 70% obsahu. Podle několika studií a výzkumů je naše tělo fluorem zásobováno dostatečně a netřeba nám fluoridované pasty, protože kumulace této látky v organismu může způsobit mnoho zdravotních problémů.
4. Abraziva: Způsobují poškození horní vrstvy zubu a může tak docházet k rychlejšímu ubrusu zubu.
5. Umělá sladidla: Jejich vliv na lidský organismus je značně negativní, často používaný sacharin nenajdete na seznamu bezpečných potravinových složek.
Tak, jak nám může uškodit zubní pasta, tak nám mohou škodit i zlozvyky při mytí zubů. Mnozí z nás používají nesprávný zubní kartáček. Ideální je co nejšetrnější čištění měkkým kartáčkem, který by měl mít tu správnou velikost – jak rukojeť, tak kartáček. Třeba ji skladovat v suchém prostředí, protože vlhké a otevřené prostředí koupelny je plné bakterií. Obecné pravidlo hovoří o tom, že zubní kartáček je třeba měnit přibližně každé 3 až 4 měsíce, ale někdy jsou naléhavé situace jako nachlazení, chřipka či břišní viróza nebo jiná infekce, kdy je třeba je vyměnit hned. Zuby je třeba mýt dostatečně dlouho a důkladně, abychom předešli vzniku zubního kazu.
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- 11 Ways to Keep Your Teeth Healthy
- Brushing Your Teeth
- Fluoride vs. Fluoride-Free Toothpastes