JSME PROTI TESTOVÁNÍ NA ZVÍŘATECH
NETESTOVÁNO NA ZVÍŘATECH
Když přijde řeč na kosmetiku obecně, testování kosmetických přípravků na zvířatech je i přes platný zákaz provádění takového testování ve všech zemích EU jedním z nejdiskutovanějších témat. Jak vlastně takový zákaz funguje v praxi a co znamená pro nás, jako výrobce, ale také pro spotřebitele?
Upřímně řečeno, pokud nakupujeme výrobky od menších výrobců, ideálně lokálních, či jiných, jejichž původ známe nebo dokážeme dohledat, skutečně nemusíme mít obavy, že by takové společnosti své výrobky, které se prodávají v rámci EU, testovaly na zvířatech. Navíc, pokud výrobce aktivně dbá na své hodnoty, pravidelně prověřuje své dodavatele a sleduje jakékoli změny, má nad otázkou testování na zvířatech ve svém dodavatelském řetězci plnou kontrolu. To vše jsou však činnosti a aktivity, které spotřebitel nevidí. Proto, abychom naše zákazníky ujistili, že kosmetika bez krutosti je pro nás naprostou samozřejmostí, rozhodli jsme se podrobit nezávislému ověřování a dnes můžeme s hrdostí potvrdit, že naše značka byla schválena mezinárodně uznávaným certifikačním programem Cruelty Free International s názvem Leaping Bunny. Požadavky, které na výrobce klade tento program jsou nad rámec legislativních předpisů a pro spotřebitele po celém světě symbolizuje „zlatý standard“ pro výrobky netestované na zvířatech.
V rámci naší certifikace byly prověřeny všechny naše suroviny a rovněž je nezávisle monitorován celý náš dodavatelský řetězec. Samozřejmě, přece i kosmetický výrobek dokáže ovlivňovat zdraví člověka, bezpečnost těchto výrobků je v zájmu spotřebitele proto prvořadá a testování zkrátka musí být realizováno. Jak však takové testování probíhá, pokud se netestuje na zvířatech?
Pokud testovaný prototyp úspěšně projde fyzikálně-chemickým testováním, následuje testování na dobrovolnících. Jakkoli zvláštně to může znít, minimálně padesát dobrovolníci - lidské bytosti - skutečně pod přísným dohledem nezávislých akreditovaných institucí testují výrobek přímo na sobě a své pokožce po dobu několika týdnů. Z takového testování jsou z pochopitelných důvodů vyloučeny nezletilé osoby i těhotné ženy či jiní jedinci, kteří se z objektivních důvodů nemohou testování zúčastnit. Po dermálních testech výrobek absolvuje ještě mnohé další, jako například mikrobiální či testy stability. Teprve poté, po vyhodnocení výsledků testování a jejich odborného posouzení, může být výrobek uveden na trh a tím pádem dostupný pro spotřebitele.