PLÍSNE NA CHODIDLECH A NECHTECH
PLÍSNE NA CHODIDLECH A NECHTECH
Nejčastěji se s nepříjemnými mykózami nohou setkáváme v letním období, kdy se bosí procházíme po bazénech, koupalištích, veřejných sprchách či jiných vlhkých prostředích. Výjimkou však nejsou ani nepříjemnosti způsobené právě naopak teplou uzavřenou zimní obuví. Nemilý „dárek“ si můžeme přinést i z nákupu bot, pokud si nedáme pozor a zkoušíme si obuv na bosé nohy bez ponožek.
JAK SE PROJEVUJE PLÍSEŇ NA NOHOU
DOMÁCÍ LÉČBA PLESNĚ NA NOHÁCH
- kořen lopuchu
- dubová kůra
- měsíček lékařský
- třezalka tečkovaná
- přeslička rolní
- šalvěj lékařská
Velmi účinná je díky svým antiseptickým vlastnostem i obyčejná mořská sůl! Bylinnou koupelpřipravíte velmi jednoduše. Stačí přiměřené množství sušené bylinky zalít horkou vodou, případně povařit, ale v každém případě nechat dostatečně vyluhovat. Následně vzniklý „čajík“ přijete do koupele. Doporučená doba koupání je do 20 minut a neměla by se překračovat.
ČAJOVNÍKOVÝ OLEJ - ZÁZRAČNÁ POMOC Z PŘÍRODY
DOBŘE VĚDĚT
Čajovníkový olej se vyplatí mít doma vždy po ruce! Využijete jej jak v péči o zdraví a krásu pokožky, pleti či vlasů, tak iv péči o domácnost. Ne náhodou představuje totiž i účinnou složku mnoha ekologických či přírodních prostředků pro domácnost. Odmašťuje, čistí a dezinfikuje. Ovšem pozor – jeho charakteristická vůně je velmi silná a pronikavá a tak ne každému musí zaručeně sednout.
BABSKÉ RADY K NEZAPLACENÍ
Jak s plísněmi nohou bojovaly naše babičky? Popravdě, nepříliš voňavě :) Babské rady tradující z generace na generaci doporučují například octové koupele, ale i potírání nohou, především postižených míst, česnekem. S plísněmi dokáže zatočit i zásaditá strava – upřednostněte jídelníček složený převážně z čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin, mořských řas a semínek.
ABY NEVZNIKOL PROBLÉM...
Prevence je základ, tedy nejlepší je vyhnout se vzniku problému dodržováním jednoduchých zásad. Na veřejných prostranstvích nechoďte bosí, ani v bazénu či veřejných sprchách nevyzouvejte z nohou minimálně plážové pantofle. Snažte se vždy dodržovat všechny hygienické zásady a v případě, že máte nohy na plísně náchylné, vyčleňte si také vlastní ručníček, o který se nebudete s nikým dělit. Obuv zásadně zkoušejte jen na ponožku a dbejte na to, aby byly vaše nohy vždy v suchu a teple.
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- Foot mycosis (fungi): prevention and care
- Athlete's foot
- Antifungal effects of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil