ŠÍPKY
ŠÍPKY
Šipky znaly už ve starověkém Řecku a Římě. Květy používaly do lázní, byly symbolem lásky, touhy a něžnosti, ale také mlčenlivosti a mládí a z plodů šipek si vyráběly náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měly i přitáhnout milovanou osobu.
V ČEM SPOČÍVÁ LÉČIVÁ SÍLA ŠIPEK
I zde však platí, že obrovské hodnoty zdraví prospěšných látek se po sklizni rychle zmenšují, proto je vhodné dbát na čerstvost plodů. Nemusíme je jen sušit, zdravý obsah dokážeme velmi dobře a dlouho uchovat ve formě slabé tinktury. Pozor na tepelnou úpravu – vitamin C se při ní ničí.
JAK SBÍRAT A ZPRACOVÁVAT ŠIPKY
Používat se mohou čerstvé i sušené. Ještě dnes z nich lidé připravují čaje, džemy, kompoty, domácí víno, med, sirup i šípkový přetlak a omáčky k zvěřině. Pitím čaje ze šipek si přirozeně doplníte hladinu vitamínu C a dodá vám také potřebnou energii během zimy, jarní únavy, vhodné je jeho pití i během těhotenství. Dobře usušené šípky mají oranžovou až červenou barvu, ovocnou vůni a mírně hořkou chuť.
Sušíme je opatrně, do maximální teploty 30°C a prořezané napůl. Uskladňujeme nejvýše jeden rok, proto je vhodné dělat si každoročně nové a menší zásoby, které jsme také schopni spotřebovat.
ŠIPKY A JEJICH POZITIVNÍ ÚČINKY NA LIDSKÉ TĚLO
Obrovské množství vitamínů C, A, B, P, K, hořčíku a dalších minerálních látek vytvářejí spolu s nejvyšším množstvím antioxidantů mezi rostlinami skvělý koktejl, který by si měl preventivně dopřát každý, kdo pečuje o své zdraví. Kromě preventivního účinku se považují tradičně za přírodní všelék. Nejvýrazněji se uplatňuje při chřipkových onemocněních, postiženích cév, oběhového systému či problémech s paradentózou. Vkosmetice je zase velmi ceněný šípkový olej, který má vynikající léčivé a omlazující účinky.
Vitamin C vedle jiných pozitivních účinků na lidský organismus snižuje lámavost kapilár, vitamin K má vliv na normální srážlivost krve. Šipky mají také močopudný a stahující účinek. Snižují hladinu cholesterolu v krvi. Můžeme je používat jako povzbuzující prostředek při rekonvalescenci. Šipky jsou nejlepším přírodním lékem proti paradentóze a onemocnění dásní.
Růže šípová zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím, doporučují ji při špatně hojících se ranách, napomáhá normálnímu srůstání kostí při zlomeninách. Zlepšuje funkci malého mozku a látkovou výměnu v organismu.
• antidepresivní
• působí antibakteriálně
• protizánětlivé
• pročišťující
DOBŘE VĚDĚT: Šípkový čaj si doma připravíme velmi jednoduše. Na půl litru vody použijeme dvě lžičky na kousky pokrájených šipek, které necháme ve studené vodě macerovat asi hodinu. Potom je ve stejné vodě přivedeme k varu a zakryté necháme ještě 10 min louhovat. Pozor! Čaj cedíme přes velmi husté sítko, aby se nám do šálku a následně do těla nedostaly drobné chloupky, kterými jsou obalená šípková jadérka. Připravíme a vypijeme si vždy čerstvý čaj a užíváme si jeho léčivých účinků.
Šipky vám pomohou při prevenci před nemocemi, budování lepší imunity, ochraně před rakovinou, dodávají potřebnou energii, zahánějí únavu a depresi, pomáhají při vstřebávání železa v organismu, podpoře činnosti jater, ochraně před záněty, kardiovaskulárními, neurodegenerativní , podporují hojení ran a boj s bakteriemi.
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- Rose hip seeds are not waste
- Anti-inflammatory and skin barrier repair effects of topical application of some plant oils
- Rosehip Oil Vs Vitamin C for Face: Benefits, Side Effects, and How to Choose