VANILKA PRAVÁ
VANILKA PRAVÁ
Až do poloviny 19.století měli na vanilku monopol Španělé, přičemž hlavní oblast pěstování vanilky byla v Mexiku. To bylo způsobeno i tím, že tuto krásnou a velmi specifickou rostlinu opylovaly jen určité druhy včel a kolibříků, které jinde na světě nemají přirozenou populaci. Teprve vynalezení metody umělého oplodňování rostliny v roce 1841 umožnilo pěstovat tuto rostlinu iv jiných oblastech světa. Hospodářský rozmach a rozšíření vanilky do celého světa nastalo až díky tomuto objevu. Dnes se kromě Mexika pěstuje vanilka na ostrovech v Indickém oceánu, na Madagaskaru (ten představuje 80% z celkové produkce vanilky), na Srí Lance, na Bahamách či v Indonésii.
Zelenkasté luštěné plody vanilky se sbírají, když jsou v polodozrálém stavu, resp. když začínají žloutnout. Teprve po fermentaci ztmavnou, přičemž se vytvoří vanilín, který je zodpovědný za charakteristickou vůni a sladkou chuť tohoto koření. Lusky jsou dlouhou 20 až 25 cm, v podélném směru vrásčité. Na povrchu lusku je vidět často bílé krystaly vanilinu. Kvalitu vanilky určuje její aroma, barva a ohebnost. Lámavost je znakem vysušení, které poukazuje na snížení obsahu aroma. Jako koření se používají čerstvé tobolky nebo sušené – upravené jako prášek nebo esence.
Vanilka je velmi oblíbená při pečení, do koláčů, dezertů, zmrzliny, kromě toho se používá v likérnickém, voňavkářském a farmaceutickém průmyslu. Dopřát si ji můžete opravdu v hojném množství, neboť představuje života-budič pro činnost srdce a blahodárný energetický stimul pro celý organismus. Vanilka navíc působí jako afrodiziakum, protože látky, které obsahuje, způsobují rozšíření cév a tak podporují prokrvení. Její vůně je zároveň velmi účinnou zbraní proti depresím. Takže vzhůru na vanilkovou zmrzlinu.
NENÍ VANILIN JAKO VANILIN
V slovenských supermarketech a potravinách je dostupný právě tento syntetický vanilínový cukr. Pokud však toužíte po pravé chuti a vůni vanilky s jejími neodmyslitelnými účinky, můžete si zakoupit i originální vanilkové lusky. Ty je třeba správně uskladnit na suchém místě, nejlépe každý lusk samostatně do celofánového či hliníkového sáčku.
Dobře vědět: Vanilkový cukr z pravé vanilky si můžete také jednoduše vyrobit i sami doma. Stačí vložit vanilkový lusk do sklenice s cukrem a nechat jím cukr provonět. Pohár musí být dobře utěsněn, aby aroma nevyprchalo.
VANILKA V KOSMETICE
Další uplatnění nachází extrakt z vanilky v kosmetickém průmyslu při přípravě voňavek a parfémů, mýdel, šamponů a krémů. Dřen vanilkového lusku ukrývá čistý koncentrovaný výtažek vanilky pravé, který se pyšní výjimečnými antioxidačními účinky.
Působí na srdeční činnost a připisují se mu i afrodiziakální účinky. Blokuje nadměrné pocení, snižuje krevní tlak, uvolňuje křeče. při menstruačních bolestech. Dodává kosmetickým produktům nepopsatelně lahodnou vůni.
VANILKA V AROMATERAPII
Aztékové vanilku používali při léčbě horečky, k povzbuzení srdeční činnosti či chuti do života. V 17. století se začala přidávat do šálku čokolády a pro svou uklidňující vůni se stala také součástí mnoha parfémů. Éterický olej s antidepresivními účinky se využívá v aromaterapii a vanilková esence je součástí sprchových gelů, pěn do koupele, mýdel či krémů. Vanilka je přijatelná pro všechny typy pleti a ovlaží také duši. Vyzkoušejte vanilkový olej do koupele: do vany si nakapejte pár kapek vanilkového, citrónového a mimózového esenciálního oleje, které utřete se smetanou.
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- 6 Benefits of Vanilla Extract and Vanilla Beans
- Amazing Benefits Of Vanilla For Skin, Hair And Health
- Vanilla: potential health benefits