NEBEZPEČNÉ LÁTKY V KOSMETICE - FORMALDEHYD
NEBEZPEČNÉ LÁTKY V KOSMETICE - FORMALDEHYD
PROČ SE FORMALDEHYD POUŽÍVÁ
Kontrolní orgány v Německu v listopadu 2010 upozornily na nepovolený zvýšený obsah formaldehydu v koncentracích kolem 1,8% v prostředcích na rovnání vlasů. Produkty pocházející z USA i Brazílie bylo možné koupit na internetu a byly snadno dostupné v kosmetických salonech, které si dovážejí své zásoby ze zahraničí. Na evropském trhu je prodej prostředků na rovnání vlasů s obsahem formaldehydu zakázán směrnicí 76/768/EHS, přesto se dostávají k zákazníkům prostřednictvím internetu nebo neopatrných kadeřnických salonů, které dovážejí své výrobky ze třetích zemí. Nejen v Evropě, ale iv Irsku byly výrobky s obsahem formaldehydu na úrovni 1,7 až 2,0% z trhu staženy a Irsko vydalo prostřednictvím systému RAPEX varování pro všechny evropské země.
JAK FORMALDEHYD PŮSOBÍ NA LIDSKÉ ZDRAVÍ
JAK VYBÍRAT KOSMETIKU BEZ FORMALDEHYDU
FORMALDEHYD V BĚŽNÉM ŽIVOTĚ
V angličtině byl již před třemi desetiletími zaveden výraz „sick building syndrome“ (tzv. syndrom nemocných budov), který označoval soubor nevysvětlitelných příznaků onemocnění jako bolest hlavy, podráždění dýchacích cest a očí, nevolnost, slabost. Tyto projevy se často spojovaly s nárůstem dalších onemocnění – alergie, astmatu, kožních i dýchacích poruch, a to vše ve spojitosti se špatnou kvalitou vzduchu uvnitř budov. Právě formaldehyd je typickým zástupcem problematiky uzavřených prostor. Hlavním zdrojem formaldehydu v bytech bývá jeho vybavení - nábytek z dřevotřísky, překližky, lepenky, podlahoviny, barvy, laky, koberce či tapety. Nejnebezpečnější je dřevotříska – oblíbený materiál výrobců levného nábytku do dětských pokojů a ložnic. Na její výrobu se totiž spotřebuje velké množství močovinovo-formaldehydové pryskyřice, která dokáže do ovzduší uvolňovat formaldehyd i po mnoho let. Akutní účinky vysoké koncentrace formaldehydu v ovzduší se projevují místním drážděním sliznic očí a horních cest dýchacích se vznikem zánětu, otokem, slzením, suchostí v krku, bolestmi hlavy, kašlem, kýcháním, závratěmi, pocitem na zvracení. Příznaky jsou často vážnější na začátku expozice, po čase ustupují. Chronické účinky po dlouhodobém a opakovaném vystavení se formaldehydu se projevují jako chronický kašel, chronické poruchy dýchacích cest, astma, bronchitida a dermatitida. Formaldehyd je pro lidi vysoce toxický, nezávisle na způsobu vystavení – při vdechování, požití i při průchodu pokožkou. Je karcinogenní a mutagenní, může způsobit dědičné genetické poškození. Při vdechování může vyvolat podráždění očí, sliznic, bolesti hlavy, pocit pálení v krku a zhoršení projevů astmatu. Studie již prokázaly souvislost mezi vystavením se formaldehydu a rozvojem astmatu v dětství. Formaldehyd rovněž poškozuje ženský reprodukční systém. O formaldehydu se v odborných kruzích mluví jako o jedné z příčin atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha, a přestože pro většinu lidí jsou jeho účinky dočasné, u části populace může skutečně vyvolat alergii. Až více než 10 % lidí na něj může být citlivých a prudce reagovat na libovolné množství.
Následující materiály jsou také primárním zdrojem expozice formaldehydu:
- Překližka, lisované dřevo, dřevotřískové desky, dřevovláknitá deska střední hustoty. Tyto produkty používají lepidla, která obsahují formaldehyd, a jsou běžně používány v domácí výstavbě a rekonstrukci, a při výrobě „úsporného“ nábytku a skříněk
- Barvy, lepidla, laky na podlahy
- Výrobky pro domácnost, jako jsou tapety, lepenka a výrobky z papíru
- Výfuky z připojených garáží nebo z venku
- Kouř z krbů a kamen na dřevo
- Tabákový kouř
- Kosmetické výrobky, jako jsou laky na nehty, některé výrobky péče o vlasy
- Nemačkající se látky a ošacení.
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- Should You Actually Be Worried About Formaldehyde in Beauty Products? We Investigate
- Formaldehyde And Formaldehyde-Releasing Preservatives
- Formaldehyde: What Is It and Why Is It in My Cosmetics?