VŠE O KÁVĚ A KOFEINU
VŠE O KÁVĚ A KOFEINU
JAKÝ JE VLIV KÁVY NA LIDSKÝ ORGANISMUS
V játrech se kofein metabolizuje systémem oxidázy cytochromu P450 na 3 deriváty dimetylxantinů: paraxantin (urychluje lipolýzu), theobromin (rozšiřuje krevní cévy) a theofylin (uvolňuje hladké svaly průdušek).
Tyto metabolity se chemickými reakcemi transformují na deriváty xantinu a kyseliny močové. Pouze 10% kofeinu se vylučuje z těla ledvinami v nezměněné formě. V mozku kofein jako ligand (namísto adenosinu) blokuje receptory adenosinu A1 a A2. Oba ligandy, tzn. j. kofein a adenosin, vykazují vysokou podobnost svých chemických struktur. Mohou ovlivnit uvolňování neurotransmiterů, jako je acetylcholin, dopamin, noradrenalin, kyselina gama-aminomáslová a serotonin, což zvyšuje náladu, stimuluje organismus, zlepšuje koncentraci a eliminuje fyzickou únavu.
Kofein také inhibuje fosfodiesterázy (PDE), enzymu, který je zodpovědný za degradaci cyklického adenosinmonofosfátu (cAMP) na necyklickou formu 5´-AMP. Inhibice PDE zvyšuje koncentraci cAMP v buňkách a také zvyšuje krevní tlak.
Dobře vědět: Jeden šálek kávy obsahuje průměrně 50 – 200 mg kofeinu (10 kávových zrn = asi 100 mg kofeinu). Příliš mnoho kofeinu však může být pro zdraví a dokonce až život člověka nebezpečné. Smrtelná dávka kofeinu je 10 g nebo 150 mg na 1 kg hmotnosti.
Je známo, že kofein urychluje metabolismus mastných kyselin a odbourávání tuků. Odstraňuje únavu, má i euforické účinky, vyvolává pocit pohody a dobré nálady. Zbystruje myšlení a u některých lidí má dokonce afrodiziakální účinky. Je protijedem při otravě alkoholem (a naopak). Hasí žízeň a osvěžuje po namáhavé tělesné a duševní práci. Kofein je součástí mnoha léků proti bolesti hlavy, neboť urychluje působení analgetik, zvláště pokud se podají na začátku bolesti.
KDY SI NA KOFEIN DÁT POZOR
Káva není pro každého. Pití kávy je například podle odborníků nevhodné při vysokém krevním tlaku, jelikož samotný kofein zvedá tlak. Také při zvýšené tvorbě žaludeční kyseliny, vředovém onemocnění žaludku a dvanáctníku, při onemocněních žlučníku a slinivky břišní, při zvýšené činnosti štítné žlázy a některých psychických poruchách, zejména při pocitech úzkosti a strachu.
A so kofein a kosti?
Nejsou jednoznačné výsledky pití kávy ve vztahu k osteoporóze, stejně jako výsledky většiny studií neprokázaly jednoznačný vliv kofeinu na snižování denzity kostí u žen v menopauze, pokud byl jejich přívod kalcia v potravě dostatečný. Mýtus o negativním vlivu kofeinu na kosti či jejich oslabování se tedy jeví jako nepravdivý.
JAK JE MOŽNÉ, ŽE SE NÁM PO KÁVĚ CHCE SPÁT?
Je třeba si uvědomit, že stimulancia mohou zvyšovat energii jen tehdy, je-li v organismu ještě nějaká přítomna. Proto na unaveného člověka mohou mít i opačný účinek, přirovnávaný k účinku biče na unaveného koně. Po kávě se může dostavit pocit ospalosti a zívání, zejména u duševně pracujících. Pokud tedy patříte k těm, kteří si kávičku dopřejí klidně i na večer a přesto můžete spát, vězte, že za to vděčíte právě přílišné únavě.
Kávovník potřebuje pro svůj růst a prosperování relativně specifické podmínky. Vyžaduje stálou vlhkost vzduchu, výživnou půdu a stabilní teploty. Také má rád slunečné polohy, proto ideální místa pro pěstování kávovníku jsou právě v zemích jako Brazílie, Kolumbie, Peru, Nicaragua, Etiopie, Keňa, ale i některé asijské země včetně Vietnamu, Indonésie a Indie. V závislosti na konkrétních podmínkách oblasti pěstování si káva zachovává také velmi specifické vlastnosti a proto není tak úplně jedno, zda se rozhodnete pro kávu brazilskou, kolumbijskou, etiopskou či jinou.
ARABIKA NEBO ROBUSTA?
Při výběru kávy se můžete také řadit jejím typem, nejen zemí původu. Obvykle na trhu naleznete kávy typu Arabika nebo Robusta, ale dostupné jsou i kombinované směsi těchto dvou druhů v různých poměrech. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Robusta je vhodnější pro pěstování v nižších nadmořských výškách. Ideálně se jí daří například ve Vietnamu, Brazílii či Ugandě. Zrna mají tvar pravidelnější, středová rýha je rovná, bez zatočení. Chuť je výrazně hořčí, zemitější. Zajímavostí je také dvojnásobný obsah kofeinu v porovnání s Arabikou.
KÁVA A KOFEIN V KOSMETICE
Určitě jste již postřehli spoustu domácích receptů na využití kávy pro zkrášlování. Říká se, že ten, kdo pije studenou kávu, pije ji pro krásu. Nejen takto nám však káva pomáhá ke krásnějšímu zevnějšku ;) Káva v podobě extraktu či kávového oleje je často využívána iv nejrůznějších kosmetických výrobcích a to především díky již zmírňovanému obsahu kofeinu.
Kofein se stále více používá v kosmetice kvůli jeho vysoké biologické aktivitě a schopnosti proniknout do kožní bariéry. Tento alkaloid se často používá jako hydrofilní modelová látka při penetraci kůže člověka a zvířete, stejně jako u různých syntetických membrán.
Komerčně dostupné topické přípravky normálně obsahují 3% kofeinu. Pokud jde o kosmetický účel, kofein se používá jako aktivní sloučenina v anticelulitidních výrobcích, protože zabraňuje nadměrné akumulaci tuku v buňkách. Tento alkaloid stimuluje degradaci tuků během lipolýzy prostřednictvím inhibice aktivity fosfodiesterázy.
Kofein má silné antioxidační vlastnosti. Pomáhá chránit buňky před UV zářením a zpomaluje proces opálení pokožky. Navíc kofein obsažený v kosmetice zvyšuje mikrocirkulaci krve v kůži a také stimuluje růst vlasů prostřednictvím inhibice aktivity 5-α-reduktázy.
- Prokrvuje pokožku, zvyšuje mikrocirkulaci a tak pomáhá odbourávat kožní nedokonalosti a nerovnosti jako je celulitida či nerovnoměrné ukládání podkožního tuku.
- Stimuluje pleť k rychlejší regeneraci a pomáhá obnovovat kožní buňky, proto je ideální přísadou pleťové kosmetiky určené především pro zralejší, ochablou, oslabenou pleť bez života.
- Stimuluje vlasovou pokožku, posiluje vlasové folikuly a podporuje růst zdravých a pevných vlasů. Urychluje růst vlasů.
DOMÁCÍ RECEPTY S KÁVOU PRO KRÁSU
- kávový zábal: smíchejte kávovou usazeninu s oblíbeným organickým olejem a přidejte pár kapek esenciálního oleje – celou směs aplikujte na problematické partie postižené celulitidou, pořádně vmasírujte a nechte působit například fixované ručníkem či fólií, následně omyjte
- kávový obklad: unavené a oteklé oči zbavíte ospalosti jednoduše kosmetickým tamponkem namočeným ve studené kávě, který na zavřená víčka položíte alespoň na 10 minut
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- Caffeine's role in skincare
- Caffeine's mechanisms of action and its cosmetic use
- Caffeine Skin Care Benefits: All You Need to Know