KYSELINA HYALURONOVÁ - CO TO VLASTNĚ JE?
Kyselina hyaluronová/grec. hyalos: sklo/ je průhledná látka, která se pyšní výjimečnou schopností vázat vlhkost. Podobně jako
kolagen, i kyselina hyaluronová se nachází v každé tkáni těla a v částech, které bez vlhkosti neobejdou. Z celkového množství 15g asi polovinu obsahuje právě dermis, čili škára. Tato kyselina vzniká ve fibroblastech pomocí enzymů přímo uvnitř našich buněk a přes buněčnou membránu se postupně přetlačuje do mezibuněčného prostoru.
JAKÁ JE ÚLOHA KYSELINY HYALURONOVÉ
Z chemického hlediska se jedná o polymerní molekulu jménem glykosaminoglykan /GAG/, tedy látku tvořenou opakujícím se řetězcem složeného z jednoduchých cukrů, kyseliny glukuronové a N-acetylglukosaminu.
Deriváty této kyseliny, tzn. hyaluronany, tvoří v škáře extracelulární matrix. Avšak nejen vyplňuje tento prostor, ale váže vodu a v ní rozpustné minerální soli, krevní bílkoviny a glukózu. Prokázalo se také, že sodná sůl /Sodium Hyaluronate/ se přirozeně nachází iv rohovině a významně se podílí na její schopnosti vázat vodu.
Po fibroblastech je kyselina hyaluronová druhou složkou škáry, na kterou se soustřeďuje moderní kosmetologie, a to z důvodu, že ve své polymerní síti je schopna zadržet až tisícinásobné množství vody, než je její vlastní hmotnost. Spolu s kolagenem tyto deriváty působí jako houba, čímž zabezpečují hydrataci, napětí a měkkost kůže neboli turgor. Pro dobrý stav turgoru je třeba, aby v škáře bylo vázáno až 70% vody. Hyaluronany také stmelují vrstvy pojivové tkáně, zabraňují cizorodým látkám a bakteriím průnik přes tkáň, regulují transport živin a rozpadových látek.
PROČ JE POTŘEBNÉ KYSELINU HYALURONOVOU DOPLŇOVAT ZVONKU A JAK NA TO SKUTEČNĚ EFEKTIVNÍ
Životnost
kyseliny hyaluronové a jejích derivátů v organismu je však krátká. Poločas rozpadu představuje cca 2 až 5 minut v krvi, přibližně 12 hodin v kůži a 1 až 3 týdny v chrupavce. Téměř 2/3 množství derivátů, které naše tělo produkuje, jsou tedy v organismu spotřebovány téměř okamžitě. Problémem je, že
schopnost organismu vyrobit si jakoukoli ochrannou látku věkem klesá. V těle člověka ve zralém věku se produkuje už jen polovina tohoto množství, které se denně i spotřebuje. Nepřítelem hyaluronanů je enzym hyaluronidáza, který štěpí deriváty na menší fragmenty.
Tím se snižuje vazba vody ve škáře, zvyšuje šíření bakteriálních infekcí a také riziko růstu nádorů. Paradoxem je, že čím věkem tvorba hyaluronanů klesá, množství štěpného enzymu vzrůstá. Produkci tohoto nežádoucího enzymu podporují právě určité bakterie jako jsou
streptokoky a stafylokoky. Na druhé straně, aktivitu hyaluroidázy zpomalují bioflavonidy v potravě a kosmetických výrobcích. Z potravin je prospěšné konzumovat černý a červený rybíz,
šípky, borůvky a brusinky, švestky, maliny, višně a červené hrozny, citrusové plody, červenou papriku nebo cibuli. V kosmetice se používají bioflavinové komplexy rostlin. extrakt z hroznových jadérek a slupek červených odrůd.
Kyselina hyaluronová se v minulosti získávala ze zvířecích tkání jako například z kohoutých hřebenů, skotu, ale i žraločí kůže či očí tuňáků. V dnešní době se získává humánním způsobem biotechnologickou fermentaci nepatogenního kmene bakterie Streptococcus sp a Escherichia coli. V korektivní dermatologii se využívá k formování obrysu a zvětšení rtů, vyplnění vrásek a linií. Jelikož je přirozenou součástí nosního sekretu, aplikuje se do nosních sprejů ve formě hyaluronátu sodného k provlhčení sliznice. Pomáhá také při léčbě suchých očí, při hojení ran, jizev a otoků.
Zaujalo vás toto téma a toužíte se o něm dozvědět ještě víc?
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- Perspectives in the selection of hyaluronic acid fillers for facial wrinkles and aging skin
- Hyaluronic Acid: Definition, Benefits, and the Best Serums
- Hyaluronic acid applications in ophthalmology, rheumatology, and dermatology