VLIV SILIKONŮ NA ZDRAVÍ
Co jsou silikony a jaký vliv mají na naše zdraví
V přírodních kosmetických produktech, které pro vás s láskou vyrábíme, nenajdete několik přísad, které se jinak běžně používají při výrobě komerčních produktů. Kromě sulfátů, parabenů, syntetických barviv či parfemace a ropných derivátů jsou to například i silikony. Častokrát se nás ptáte, co to silikony vlastně jsou a proč se v komerční kosmetice používají. Právě proto jsme pro vás připravili dnešní článek, ve kterém si vysvětlíme vše o silikonech, jejich účincích, ale také o tom, jak ovlivňují zdraví naší pokožky či vlasů.
Silikony nebo jiným označením polysiloxany, jsou synteticky vyráběné organokřemičité sloučeniny z minerálních složek. Ve složení kosmetických výrobků je naleznete s koncovkami -thicone, -icone, -siloxane, -silane, či -thiconol. Právě mezi nejčastěji se vyskytující patří dimethicone, cyclotetrasiloxane (D4), cyclopentasiloxane (D5), cyclohexasiloxane, phenyl trimethicone, cyclomethicone, trimethylsiloxysilicate, atd.
Přístupných je několik studií, které poukazují na fakt, jak nebezpečné jsou silikony pro životní prostředí a jaký hazard s vlastním zdravím představují. Nejlepší studie patří právě K. Mojsiewicz-Pieńkowska, PhD., D.Sc. která působí na Lékařské univerzitě v Gdaňsku a prozkoumala přes 400 vědeckých prací a výzkumů týkajících se silikonů a jejich působení na člověka a zvířata. Silikony navíc spadají do kategorie endokrinních disruptorů, tedy mezi látky, které narušují hormonální systém a mohou negativně ovlivnit plodnost.
• Nesmějí se uvádět na trh ve smývatelných kosmetických prostředcích v koncentraci žádné z látek rovnající se nebo vyšší než 0,1 % hmotnostních po 31. lednu 2020.
• Pro účely této položky ‚smývatelné kosmetické výrobky jsou kosme¬tické výrobky ve smyslu definice v čl. 2 bodě 1 písm. a) nařízení (ES) č. 1223/2009, které se za běžných podmínek používání po aplikaci odstraní vodou.