Historie zákazu testování na zvířatech
Historie zákazu testování kosmetických přípravků na zvířatech
Historie zákazu testování kosmetických přípravků na zvířatech se v EU začala psát v roce 1993. Do letošního roku byly pro účely testování kosmetiky využívány zejména myši, krysy, králíci či prasata. V letošním roce padl v Evropském parlamentu první návrh na zákaz prodeje kosmetických výrobků testovaných na zvířatech. V platnost měl však vejít až v roce 1998. Výrobci tak měli dlouhých 5 let na to, aby vyvinuli alternativní postupy testování svých výrobků. Ani tento čas však nebyl dostačující a proto se z důvodu nedostatku alternativních řešení v roce 1997 odložila platnost zákazu až na rok 2000. V roce 2004 vstoupil v platnost zákaz testování hotových kosmetických výrobků na zvířatech, o 5 let později, tedy v roce 2009 začal také platit zákaz testování složek kosmetických výrobků na zvířatech. V tomto období byl také zakázán prodej některých výrobků testovaných na zvířatech, avšak testování bylo stále povoleno v případě nejsložitějších výzkumů zdravotních účinků na lidi jako je například vznik rakoviny či působení alergenů.
80% zemí světa stále povoluje testování kosmetických výrobků na zvířatech. Například v Číně je testování kosmetického produktu na zvířatech stále podmínkou vstupu na trh. Pokud však chtějí kosmetické firmy z celého světa prodávat své výrobky spotřebitelům zemí Evropské unie, musí k testování používat alternativní metody testování. 20.2.2018 přijal parlamentní výbor pro životní prostředí usnesení Evropského parlamentu, ve kterém žádá globální zákaz testování kosmetiky na zvířatech a také prodej nově testovaných produktů od roku 2013. Parlament v tomto usnesení zdůrazňuje, že právě zákazem testování kosmetiky na zvířatech z roku 2013 dokazuje, že takové testování nemá žádné opodstatnění a také neohrožuje rozvoj kosmetického odvětví.
Testování na zvířatech bylo nahrazeno alternativami, u nichž nejsou přítomna zvířata, například odebírání vzorků lidských tkání a testování látek na nich v testovací trubce, provádění experimentů pomocí počítačových modelů a programů, sledování velkého množství statistických údajů. Kosmetické složky a jejich výrobky musí být pro zákazníky bezpečné a za bezpečnost jsou zodpovědní výrobci kosmetiky. Ti musí disponovat údaji o bezpečnosti daného kosmetického výrobku, které podporují jeho používání. Pokud výrobce takové údaje o bezpečnosti nemá k dispozici, své výrobky nemůže nabízet k prodeji spotřebitelům.
Bohužel, ne. Přestože v zemích Evropské unie není možné výrobcům nabízet kosmetické výrobky testované na zvířatech a tedy zvířata více kvůli kosmetice netrpí, neplatí to pro výrobce například zemědělských a průmyslových chemikálií, barev, či dokonce přísad k jídlu. Všechny výrobky takových kategorií mohou tedy být nadále testovány na zvířatech. Podle průzkumu Eurobarometr z roku 2016 je však až 89 % dotázaných názoru, že EU by měla pro podporu povědomí o významu ochrany práv zvířat dělat více. Až 90% občanů EU totiž považuje za důležité zajistit vysoké standardy ochrany zvířat po celém světě.
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- What Is Animal Testing in Cosmetics?
- Cosmetics : What are the alternatives to animal testing?
- Cruelty Free International