LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
LEVANDULE A JEJÍ VLASTNOSTI A ÚČINKY
- je to velmi stará kulturní rostlina a známe ji pod více názvy: francouzská levandule, úzkolistá levandule, pravá levandule, voňavá levandule
- je bohatě rozvětvená rostlina, která má 90-120 cm výšku
- kořenovou soustavu má velmi hustou, která sahá velmi hluboko
- listy má stříbrno šedé, květy fialově modré
- v jednom záhonu se mohou objevit i světle modré případně bílé květy
- celá rostlina má velmi silnou, půvabnou vůni, je krásnou rostlinou kořeninové a okrasné zahrady, její hodnotu zvětšuje i to, že v zimě má pěkné listí
- můžeme ji sázet do skupin, nebo do většího květináče
- květiny sbíráme těsně před kvetením, do kytice svážeme a zavěsíme
usušené květiny před použitím rozdrobíme ze stonku, listy je nejlepší sušit na mříži
Jak používat levanduli
- květiny i listy lze použít za čerstva i v sušené formě, odvar z květin lze vnitřně použít proti nervozitě, nervovému vypětí, příp. ke zlepšení trávení, proti nadýmání
- tento odvar můžeme použít i do koupele
- sušené květiny se používají k osvěžení ovzduší i do skříní, k odpuzení molů
- rozkvetlé stonky za čerstva nebo sušené svázané do kytice lze použít i k dekoraci
- lístečky a stonky se používají k osvěžení koupele ik ochucení kořeninového octa
Jaké jsou účinky levandule
- odbourává křeče, má utišující účinky
- zesiluje nervový systém a pomáhá i při krevním oběhu
- tuto rostlinu, polokeř pěstujeme především pro oleje, pro její blahodárné účinky na naše zdraví, náladu a okolí
LEVANDULE JAKO LÉČIVÁ BYLINA
Má široké využití, v domácnosti, kuchyni, při léčbě i kosmetice. V léčitelství je to uklidňující prostředek, který tiší migrénu a zbavuje nás bolesti hlavy, snižuje pocit nervozity, úzkosti a napětí, tedy působí na celý náš nervový systém při depresi a hysterii. Vhodná i pro epileptiky. Její síla se využívá také při léčbě dýchacích problémů, při chřipce a angíně. Je skvělým pomocníkem při popáleninách, má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při lupénce, ekzémech a vyrážkách. Je vhodná na všechny typy pleti a zejména při masážích (i malých dětí. Lze ji inhalovat, vtírat do pokožky, natírat bolavá místa postižená revmatou, dnou a záněty. Regeneruje pokožku.
Levandulové přípravky se používají při popáleninách, i u těch od slunce. Vaši pokožku zklidní, zmírní alergickou reakci a přispívá k regeneraci pleti. Levandulová voda je také vhodná pro citlivou pokožku, při projevech akné, kdy dezinfikuje pokožku a zklidňuje. Stále častěji se vůně levandule používá jako alternativní způsob k syntetickým lékům při nespavosti v podobě levandulových polštářů či sáčků. Podporuje také vylučování žluči. Používá se i na problémy v dutině ústní a skvěle působí při plynatosti a zácpě. Oblíbeným je např. levandulová koupelpomáhá při nervozitě, nespavosti, ke zklidnění po psychicky náročném dni. Zbaví vás stresu a podrážděnosti. Zlepší stav kožních plísní, kožních problémů a omladí pokožku.
LEVANDULE V KOSMETICE
Levandule má v kosmetickém průmyslu široké uplatnění. Využívá se ve formě esenciálního oleje, macerátu, extraktu, prášku i hydrolátu... Kosmetickým produktům nedodává jen příjemnou květinovou vůni s charakteristickými tóny, ale také množství svých příznivých účinků dokáže prokázat na pokožce právě díky kosmetickým výrobkům.
Levandulový olej se může používat v péči o všechny typy pleti. Díky svým vlastnostem, které mohou napomoci tlumit záněty a také regulaci tvorby kožního mazu se doporučuje především jako přísada do kosmetiky určené pro mastnou, na akné náchylnou pokožku se zánětlivými změnami. Levandulový olej dokonale regeneruje pokožku, urychluje hojení ran a zklidňuje podráždění. Funguje dobře iv kosmetice proti otokům pod očima a díky vlastnostem stimulujícím průtok krve a lymfy, uplatnění si najde i v přípravcích snižujících celulitidu. Levandule působí přirozeně deodoračně a zmírňuje zápach potu, proto je často složkou deodorantů, přírodních tělových mýdel a sprchových gelů. Výborně si levanduli můžete vychutnat také ve formě koupele.
Levandulový olej je nepostradatelným materiálem i při péči o vlasy. Působí silně proti lupům a proti plísním. Zabraňuje vypadávání vlasů a jejich nadměrnému mazání, stimuluje jejich růst.
Kromě svých kondičních vlastností má levandule také jedinečné aromaterapeutické vlastnosti. Dokonale uvolňuje, zklidňuje nervový systém, usnadňuje usínání, zmírňuje bolesti hlavy, dokonce působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu. Vůně levandule odpuzuje i hmyzu, proto se levandulový olej často používá jako složka přípravků odpuzujících komáry a prachové peří.
LEVANDULE A AROMATERAPIE
Levandulový esenciální olej s jeho vyváženými kvalitami je považován hlavně za uklidňující a relaxační. Nicméně má také protizánětlivé, antibakteriální a analgetické účinky. Také podporuje a stimuluje imunitní systém. Je vhodný pro těhotné a kojící ženy i pro děti od narození. V aroamterapii se levandulový olej nejčastěji využívá k:
Trávení a menstruační křeče - Mnoho lidí trápí křeče, které dokáže levandule ve střevech uvolnit. Pomáhá při uvolnění plynů ze střev a při regulování menstruačního krvácení, což využívá mnoho žen s bolestivou menstruací.
Respirační potíže - Levandule slouží také jako sedativum a antidepresivum.
Uvolnění svalů - Levandule je pověstně známá i díky její schopnosti efektivně ulevit od bolesti a zánětům způsobeným artitridou či bolestí v kříži, bolestmi svalů, revmatou nebo zánětem hýžďového nervu a svalové bolesti způsobené napětím.
Pro uklidnění mysli a dobrý spánek - Levandule přináší klid a uklidňuje mysl. Redukuje stres a zklidňuje nervovou soustavu, čímž pomáhá při depresi. Uvolňuje bolest hlavy a pomáhá při nespavosti. Bojuje se špatnou náladou a činí lepší atmosféru všude, kde se využívá.
Zaujalo vás toto téma a toužíte se o něm dozvědět ještě víc?
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku: